Türkiye’de 1 liraya satılık ev ilanları

Türkiye’de 1 liraya satılık ev ilanları

Avrupa ve özellikle İtalya’da sıkça örneklerine rastlanan ucuz ev ilanları Türkiye’de de başladı. Bazı firmaların yaptığı “1 Türk Lirası’na satılık ev” ilanları hakkında şikayetler giderek artınca Ticaret Bakanlığı harekete geçti.

Alınan bilgiye göre alıcı çekmek için çok düşük fiyat veren ilanlar bakanlık tarafından sıkı takibe alındı. Evleri 1 liraya satılığa koyan reklamlara son verilirken ilgili emlak firmaları da takibe alındı.

Nisan toplantısında satılık evleri ‘1 liraya’ ilana koyan emlak firmalarına yönelik şikâyetleri değerlendiren Reklam Kurulu, bu ve benzeri 15 ayrı reklamı durdurdu.

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre kurul, bir firma tarafından ilan sitesinde yayınlanan reklamlarda, satılık evler için ‘1 TL’ şeklinde tanıtım yapıldığı ancak söz konusu evlerin bu fiyata satılmadığı ve tüketicilere evlerin fiyatının daha yüksek olduğunun belirtildiği, tüketicilerin aldatıldığı ve mağdur edildiği ifade edildi.

YANILTICI REKLAMLARA İNCELEME
Söz konusu reklamların yanıltıcı nitelikte olduğunu değerlendiren kurul, reklama durdurma cezası uyguladı. Reklam Kurulu, 3 TL, 5 TL, 990 TL, 1.050 TL, 1.950 TL, 11 bin 111 TL, 22 bin 222 TL gibi çeşitli fiyatlarla ilanı veren emlak firmalarının da reklamlarını durdurdu. Kurul; 99 bin 999 TL, 100 bin TL, 111 bin 111 TL, 125 bin TL gibi fiyatlı ilanları da inceledi.

Evlerin bu fiyata satılmadığını, tüketicilere evin fiyatının daha yüksek olduğunun belirtildiğini tespit eden kurul, bu ilanlar hakkında da durdurma cezası kesti.

Yayınlama: 30.05.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.