Van’da sokaklar karıştı!

DEM Parti, yeniden seçilen Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Abdullah Zeydan’ın daha önce iade edilen memnu haklarının geri alındığını açıkladı. Van İl Seçim Kurulu mazbatayı AKP’li Abdulahat Arvas’a verdi.

Van’da sokaklar karıştı!

DEM Parti karara karşı çıkmak için protesto çağrısı yaptı. Parti İl Binası önündeki eylemde polis, Abdullah Zeydan ve beraberindeki DEM Partililere biber gazıyla müdahale etti.

Zeydan’ın seçilme hakkının alınması ve mazbatanın AKP’li Arvas’a verilmesi kararı sonrası DEM Parti “Kararı reddettiklerini” söyleyen bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bu karar iktidarın müdahalesi ile başlatılan siyasi darbe sürecinin devamıdır. Avukatlarımız karara itiraz etti. Yüksek Seçim Kurulu’nu bu hukuksuzluğa son vermeye ve halkımızın iradesini tanımaya çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

| Haberin videosu: 

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları Yüksek Seçim Kurulu’nun önünde basın açıklaması yaptı.

Kararı “siyasi darbe” olarak tanımlayan Bakırhan, “Kürt iradesine düşmanlıktan vazgeçilsin” dedi.

Neler yaşandı?
Pazar günü yapılan yerel seçimlere resmi olmayan sonuçlara göre Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı yüzde 55,48 oyla DEM Parti adayı Abdullah Zeydan kazanmıştı.

AKP adayı Abdulahat Arvas oyların yüzde 27,15’ini, Yeniden Refah Partisi adayı Abdullah Sadıksoy da yüzde 5,37’sini almıştı.

Van’ın tüm ilçelerinde de, yerel seçimleri DEM Parti kazanmıştı.

DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Adalet Bakanlığı’nın başvurusu üzerine, Pazar günü yapılan yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu (yasaklı) haklarının geri alındığını açıklamıştı.

Memnu haklarının elinden alınması, Zeydan’ın seçilme hakkını yitirmesi, itiraz başvurularından sonuç çıkmazsa mazbatasının verilmemesi anlamına geliyor.

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, halkın ortaya koyduğu iradeye saygı duyulması gerektiğini söyledi. Doğan, “Bu hukukun gereğidir, bu bir lütuf değildir. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülsün” dedi.

Parti MYK’sından yapılan yazılı açıklamada da, partinin Van’da büyükşehir dahil, 14 belediyenin tümünü kazandığı anımsatıldı.

Açıklamada, “Van halkı iradesini net ve en güçlü şekilde sandığa yansıtmıştır. Bu güçlü irade, aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevaptır” denildi.

Ayrıca Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine, Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının iadesi kararının hiçe sayıldığı vurgulandı:

“Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan, tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuş, adaylığı yapılan incelemeler sonucu YSK tarafından kabul edilmiştir. Zeydan, Van’da halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak seçilmiştir.

“Ancak 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine 5 dakika, seçime 2 gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir. Yetkili savcılık, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurmuştur.

“Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini reddetmiştir. Karar henüz kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK’ye bildirimde bulunmuştur.”

Memnu hakların iadesi veya geri alınması ne anlama geliyor?
Memnu haklar, mahkumiyet kararı nedeniyle kişiye temel hak kısıtlamaları demek.

Memnu yani yasak hakların iadesi, belli bir suçtan hüküm giymiş olanların seçme seçilme hakkı dahil, kısıtlanan temel haklarının, hükmün infazının tamamlanması veya beraat edilmesi halinde geri verilmesi anlamına geliyor.

Abdullah Zeydan’ın yasaklı haklarının mahkeme tarafından iade edilmesinin ardından, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Zeydan’ın belediye başkan adaylığı başvurusunu kabul etmişti.

Adalet Bakanlığı’nın başvurusu ile mahkeme şimdi bu hakkı geri aldı.

CHP lideri Özel: Van halkının iradesine pusu
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, konuyla ilgili açıklamasında “İkinci olana mazbata verme rezaleti Van halkının iradesine pusu kurmaktır. Van halkının iradesine saygılı olmak hepimizin boynunun borcudur” dedi.

İmamoğlu: Karar Van halkının iradesini tanımamaktır, demokrasiden yana tavır almak zorundayız
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da kararla ilgili sosyal medyadan paylaştığı mesajında, “Demokrasiden yana tavır almak zorundayız” dedi.

İmamoğlu, “Hukukçuların bütünüyle hukuk dışı buldukları bir karar gerekçe gösterilerek Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Parti adayına mazbatasının verilmemesi Van halkının iradesini tanımamaktır. Bu kabul edilemez. Seçimlerin siyasi maksatlı yargı kararlarıyla gölgelenmesine karşı hep birlikte tepki göstermek ve demokrasiden yana tavır almak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu, “Hükümeti ve mahkeme heyetlerini, son yıllardaki tavırları artık terkedip, asıl ve en büyük irade olan halk iradesine saygı duymaya davet ediyorum” dedi.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, son gelişmelere “Yine AK Parti’nin halk iradesine tahammülsüzlüğü, belediye başkanlığını kazanamamış adayına verme girişimi” dedi ve ekledi:

“Aynı örnekleri 2019 seçimlerinde Diyarbakır Bağlar ve diğer üç ilçede görmüştük. Bu kez Van Büyükşehir Belediye Başkanlığını gasp etmeye çalışıyorlar. Yargı ve YSK bu hukuksuzluğa alet ve aracı olmamalıdır. Pamuk ipliğine toplumsal bakışımızı dinamitleyecek bu girişim kabul edilemez. Tüm gücümüz ile karşı duracağız.”

2019’da yapılan yerel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Bağlar Belediye Başkanı seçilen Zeyat Ceylan’a KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmemişti.

Mazbata yüzde 70 oy alan Ceylan yerine, yüzde 25 oy alan AKP adayı Hüseyin Beyoğlu’na verilmişti.

HÜDA-PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı da sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda “…kazanan adaya mazbatanın verilmemesi, halk iradesinin gasp edilmesidir” diyerek tepki gösterdi ve “Ali Cengiz oyunlarıyla koltuk kapmak, siyasetin düşebileceği en dip çukurdur” ifadesini kullandı.

 

Yayınlama: 02.04.2024
Düzenleme: 02.04.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.