Zonguldak’ta batan geminin 11 mürettebatı kayıp

Türkiye genelinde meydana gelen aşırı yağışlar sonucu üç kişi hayatını kaybetti, en az 50 kişi yaralandı. Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde mendireğe çarparak batan kuru yük gemisinin 12 kişilik mürettebatından haber alınamıyor.

Zonguldak’ta batan geminin 11 mürettebatı kayıp

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, düzenlediği basın toplantısında aşırı yağışlar nedeniyle Diyarbakır’da ve Batman’da birer kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yerlikaya, Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde mendireğe çarparak batan kuru yük gemisinin 12 kişilik mürettebatından ise haber alınamadığını belirtti.

Yerlikaya’nın açıklamalarının ardından bir personelin cansız bedenine ulaşıldı.

Rusya’dan İzmir Aliağa Limanı’na yük taşıyan bir gemi fırtına nedeniyle Ereğli Limanı’na sığınmış, tekrar hareket eden gemiyle irtibat kısa süre sonra kesilmişti.

Bakan Yerlikaya, “Olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle İzmir’e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı ‘Kafkametler’ adlı kuru yük gemisi, sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle batmıştır. Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamamıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Kıyı Emniyeti, jandarma, emniyet, itfaiye ekipleri hazır beklemektedir. Olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle hemen arama kurtarma faaliyetlerine başlanacaktır” diye konuştu.

Bakan Yerlikaya günün ilk saatlerinde Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 19 Kasım’da 29 şehirle ilgili turuncu uyarı verdiğini ancak gün içinde bu sayının 41’e kadar yükseldiğini söyledi.

Yerlikaya, “Zarar gören araç sayımız 4 ilde 16 ve şu ana kadar 16 ilimizde 7 bin 17 görevli arkadaşımız var. 4 ilde 109 vatandaşımız yapılan ihbarlar üzerine arkadaşlarımız tarafından kurtarıldı” dedi.

Valilikler koordinasyonunda belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının önemli hazırlıklar yaptıklarını belirten Yerlikaya, şu ana dek 16 ilde 1611 ihbar geldiğini; 65 çatı uçması, 270 ağaç devrilmesi, 102 su basması ve 1150 diğer olayın bildirildiğini söyledi.

Dün öğlen Ereğli Limanı’nda bağlı bulunan Kamerun bayraklı “Pallada” isimli kargo gemisi de halatının kopması nedeniyle karaya oturmuş, gemide bulunan 13 mürettebat kurtarılmıştı.

Kamerun bayraklı bir başka gemi de halatının kopması sonucu sürüklenmiş ve liman römorkörü tarafından 12 mürettebatıyla yedeğe alınarak kurtarılmıştı.

Bazı illerde eğitime bir gün ara verildi, kamuda çalışan hamile ve engelli personel idari izinli sayılacak
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), daha önce 17 il için turuncu, 16 il için sarı meteorolojik uyarı yapıldığını açıklamıştı.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Zonguldak, Bolu ve Batman ile Düzce, Karabük, Sakarya, Sinop, Diyarbakır, Bingöl, Bartın’ın bazı ilçeleri ve İstanbul’un Şile ilçesinde eğitime bir gün ara verildi.

Batman’da sele kapılan üç çocuk aranıyor.

Bugün kamuda çalışan hamile ve engelli personel ise idari izinli sayılacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan son bilgiler ve yapılan değerlendirmeler sonrası;

Adıyaman, Batman, Bingöl, Bolu, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Hakkari, Karabük, Kastamonu, Sakarya, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak, Zonguldak ve iki il için daha turuncu
Ağrı, Ardahan, Bartın, Bilecik, Bitlis, Bursa, Elazığ, Erzurum, Kars, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Siirt ve Yalova için ise sarı
kodlu meteorolojik uyarı yapıldı.

Tüm bu illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapıldığı, ekiplerin teyakkuz halinde olduğu, gelen ihbarlara süratle müdahale edildiği vurgulandı.

AFAD açıklamasında ayrıca sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiğini hatırlattı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan;

Turuncu kodlu uyarı: Hava durumunun tehlikeli olduğu, tahmin edilen meteorolojik hadisenin sıklıkla görülmediği, hasar ve kayıpların oluşmasının muhtemel olduğu, çok tedbirli olunması ve güncel meteorolojik koşullar ile tahminlerin takip edilmesi gerektiği,
Sarı kodlu uyarı: Hava durumunun potansiyel olarak tehlikeli olduğu, tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmasa da, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunması gerektiği,
anlamına geliyor.

AFAD, 19 Kasım Pazar günü saat 21.40 itibarıyla, Türkiye genelinde aşırı yağışlar ve fırtına sonucu 1336 ihbar alındığını açıkladı.

Açıklamada uyarı verilen illerde kuvvetli yağışın sebep olabileceği ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği vurgulandı.

Zonguldak Karadeniz Ereğli K2 Tipi Ceza İnfaz Kurumu, su seviyesinin yükselmesi nedeniyle boşaltıldı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hükümlülerin güvenlik nedeniyle yakın kurumlara nakledildiğini açıkladı.

Bolu’da kar yağışı etkisini sürdürüyor. Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı Tüneli ve Viyadükler mevkisinde de yoğun kar yağışı sonrası kayan veya kış lastiği bulunmadığı için yavaş ilerleyen araçlar nedeniyle otoyolda aksamalar yaşanıyor.

Çankırı-Bolu yolunun İstanbul istikameti ile Erzurum-Tekman yolu ulaşıma kapatıldı.

Riskler neler, nasıl önlem alınabilir?
Oluşması muhtemel riskler arasında ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar olduğu belirtildi.

Meteoroloji’nin şiddetli yağış ve sellerden korunmaya dair rehberini buradan inceleyebilirsiniz.

Sert rüzgarların ise ağaçları yıkma, çatıları sökme, tabelaları uçurma, inşaat iskelelerini yıkma, TIR ve motosiklet gibi ulaşım araçlarını devirmesi mümkün.

MGM’nin fırtınadan korunma rehberini de buradan inceleyebilirsiniz.

Eylül ayında İstanbul ve Kırklareli’nde yoğun yağışlar sonrası meydana gelen sellerse sekiz kişi hayatını kaybetmişti.|BBC

Yayınlama: 20.11.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.