Önce yüzde 92 zam | Viyana’da bölgesel ısıtmada indirim yapılacak

Viyana Belediyesi, yüzde 92 zam yaptığı merkezi ısıtma müşterileri için indirim yapılacağını duyurdu. İndirim, Wien Energie’nin yıllık fazlasından finanse edileceği belirtildi. ÖVP ve FPÖ için bu sadece bir “oyalama manevrası” ve “blöf”, Yeşiller daha fazlasını istiyor.

Önce yüzde 92 zam | Viyana’da bölgesel ısıtmada indirim yapılacak

Viyana Belediyesi tarafından, Viyanalıların çöplerinin yakarak elde edilen merkezi ısıtma [Fernwärme] yöntemine, gecen yıl yüzde 92 zam yapılmıştı.

Viyana Belediyesi bünyesindeki Wien Energie’nin iflas edeceği söylentilerinin çıkması, belediyenin ve federal hükümetin milyarlarca Euro fon aktarması, şimdilik iflas söylentilerini bitirmiş ancak yapılan yüzde 92’lik zam konusunda geri adım atılmamıştır.

Viyana belediyesinden yapılan açıklamada, bölgesel merkezi ısıtmada indirim yapılacağı duyuruldu.

Açıklamada, indirimin gelir durumuna göre kademelendirilmesi amaçlanmamıştır. İndirimin ne kadar olacağı kesin değil. Bu Paskalya’dan sonra belli olacak. Yıllık beyannamede indirim yapılıp yapılmayacağı ve mevcut düzenlemelerin azaltılıp azaltılmayacağı da şu anda belirsizdir dendi.

Son zamanlarda bölgesel ısıtma kullanıcıları neredeyse ikiye katlanan bir fiyat artışıyla karşı karşıya kaldı. Bölgesel ısıtma fiyatlarındaki artış, geçen yıl bazıları için sürpriz oldu. Tüm müşteriler muhtemelen bölgesel ısıtmanın büyük ölçüde gazdan üretildiğini bilmiyorlardı. Enerji fiyatlarındaki artış, bölgesel ısıtmayı da daha pahalı hale getirdi. Viyana’da bu, yüzde 92 ile özellikle çok yüksek oldu denilen açıklamada, Wien Energie’nin kar yaptığı belirtilerek, düşen toptan satış fiyatlarını müşterilere yansıtmak istendiği belirtildi.

ÖVP, bu her zamanki manevralarından biri

ÖVP Viyana kulüp başkanı Markus Wölbitsch, şaşırtma manevralarını değerlendirerek, “Muhtemelen tamamen tesadüf değil, Belediye Başkanı Ludwig’in cuma günkü sorgusundan kısa bir süre önce, bugün aniden Wien Energie’nin karının bölgesel ısıtma indirimi için kullanılması gerektiği açıklandı,” diye tepki gösterdi. Odak noktası, artan fiyatlara karşı korunmak değil, gelecekteki karları güvence altına almaktır dedi.

ÖVP, Belediye Başkanı Ludwig’i Wien Energie konusunda yalan söylemekle suçlamıştı.

FPÖ için yeni bir “blöf”

FPÖ tepkisinde, temettü ödemesinden vazgeçilemeyeceğini vurguladı: “Gerçek şu ki, perşembe günü mecliste kararlaştırılan belediye ile kamu kuruluşları arasındaki ‘koruyucu kalkan’ kredisi olmadığı sürece temettü ödemesi yasal olarak mümkün değil. Viyana belediye meclisi var feragat diye bir şey olamaz. FPÖ Viyana lideri Dominik Nepp ve U-Komisyonundaki FPÖ parlamento grubu lideri Maximilian Krauss, bu SPÖ’nün yeni bir blöfüdür yorumunda bulundular. Ayrıca Wien Energie’nin elde edeceği kârın miktarı da henüz belirlenmedi. FPÖ Viyana, müşteriler için hem ekonomik hem de yasal olarak karşılanan enerji fiyatlarında acil ve sürdürülebilir bir indirim talep ediyor.

Yeşiller tüm müşteriler için indirim istiyor
Viyana Yeşiller Partisi, Wien Energie’nin karının transferini memnuniyetle karşılıyor. Bütçe sözcüsü Martin Margulies, “Ancak, Belediye Başkanı Michael Ludwig ve Belediye Meclis Üyesi Peter Hanke nihayet müşteri politikalarını durdurmalı ve tüm Wien Energie müşterilerinin geçmişe dönük olarak karlardan yararlanmalarına izin vermelidir” dedi.

Sadece bölgesel ısıtma müşterilerine indirim yapmak saçmadır diyen Yeşiller partisi, 1 Nisan’dan itibaren gaz fiyatlarındaki indirimden tüm müşteriler de yararlanamayacak: “Tam olarak federal hükümet elektrik için elektrik fiyat frenini devreye soktuğu için, Wien Energie’nin kârını herkese geriye dönük olarak dağıtmak önemli olacaktır (…) ” dedi.|© DerVirgül

Yayınlama: 29.03.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.