Viyana Belediyesi, kiralara önce zam yapacak sonra bir defalık yardım edecek

Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig [SPÖ], Viyana belediye evlerindeki yüzbinlerce kiracıya yapılan fiyat artışını yeni yardımlarla hafifletileceğini duyurdu. Bir paradoksla karşı karşıya kalan belediye evleri kiracılarına yardımlar tek seferlik, kira zammı ise 12 aylık yapılmakta.

Viyana Belediyesi, kiralara önce zam yapacak sonra bir defalık yardım edecek

Viyana Belediye Başkanı Ludwig [SPÖ], kentte yaşayan dar gelirliler için 5 maddelik somut bir programla yardım edileceğini açıkladı.

Fiyatlardaki artışın özellikle federal başkentteki özel konut piyasasına da damgasını vurduğunu vurgulayan Ludwig, federal hükümetin kira tavanına karar vermek için zamanı daralmakta olan tereddütlü yaklaşımını eleştirdi.

Viyana eyalet yönetimi, kendi inisiyatifindeki belediye evleri de dahil olmak üzere, kira zamlarına karşı, desteğe ihtiyacı olan herkes için 5 maddelik somut bir programla yardım etmek istiyor. Ancak belediye evlerine kira zammı yapılmayacak denmiyor.

Viyana Belediyesi kiralara önce zam yapacak sonra yardım edecek

1] Viyana konut yardımı

Viyana konut yardımı, 200 Euro’luk konut yardımına başvurabilen 650.000 kadar Viyanalı haneyi hedeflemektedir.

Buradaki belirleyici faktör, tek kişilik bir hane için brüt 40.000 Euro’yu veya çok kişilik bir hane için brüt 100.000 Euro’yu geçmeyecek olan 2022 yıllık geliridir. Yıllık geliriniz bu rakamları geçmiyorsa yardım için müracaat edebileceksiniz.

Ödemenin Haziran/Temmuz 2023 için yapılması planlanıyor ve planlanan finansman tutarı toplam 130 milyon Euro’yu buluyor.

2] Özel yardım

2023 yazı gibi erken bir tarihte, 220.000 belediye evleri kiracısının tamamı, net aylık kirasının yarısı tutarında özel yardım alacak. Ancak burada [işletme giderleri ve satış vergisi hariç ana kira] tutularak ödenen kiralar hesaplanacak. Buna göre ortalama her kiracı bir defaya mahsus 120 Euro alabilecek.

3] Seviye yardımı

2023 takvim yılı sonunda 2022 ve 2023 yıllarında kira zammı yapılan belediye binası kiracıları, yaptıkları kira artışına göre ek yardım alacak. Bu seviye yardımı, kira artışlarından özellikle kötü etkilenen herkese yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

4] Taksit sözleşmesi

Ludwig ayrıca taksit anlaşmasında büyük bir basitleştirme sözü veriyor. Bu, ödemeleri geciken ve evlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olan kiracılara yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

5] Ek bütçe fonları

Son olarak, Viyana Konut [Wiener Wohnen] MA 40 düşük gelirli kiracılar için ek bütçe fonları sağlayacaktır dendi. | © DerVirgül

Yayınlama: 14.03.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.