Viyana semalarında beliren bu ışık dizisi ne?

Perşembe akşamı Viyana semalarında görülen ve birçoklarının UFO olarak tanımladıkları bu ışıklar ney? İşte o görüntüler…

Viyana semalarında beliren bu ışık dizisi ne?

Viyana’nın birçok noktasından, gök yüzünde ışık dizileri görüldü.

Birçoklarının UFO olarak tanımladıkları bu ışıklar aslında, Elon Musk’ın Starlink internetinin çok sayıda olan uydu karavanlarından biri. Uyduların güneş panelleri güneş ışığını uzaydan yere doğru yansıtıyor.

Haberin videosu: 

Starlink uydusu nedir, ne işe yarar?

Starlink Uyduları’nın Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu SpaceX’in uzaya gönderdiği Starlink uyduları Avusturya’da da görülmesinin ardından zaman zaman merak konusu oluyor. Gökyüzündeki parlamaların Starlink Leo Uyduları Güneş Panellerinden kaynaklandığını biliniyor. ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, son olarak 54 Starlink uydusunu daha yörüngeye gönderdi. Uyduları taşıyan Falcon-9 roketi başarılı bir şekilde fırlatıldı.

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.

SpaceX, Starlink’in uzay tabanlı internet servisinde, müşterilerin hareket halindeyken gezegenin neredeyse her yerinden internete bağlanmasına imkan tanıyan yeni bir hizmet olarak planlandı. |© DerVirgül

Yayınlama: 14.09.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.