Viyana’da yetersiz okul sayısı nedeniyle, konteyner sınıflar kurulacak

Viyana’daki okullar şehrin bazı bölgelerinde kapasite sınırlarına ulaştı. Bu nedenle konteyner sınıfların kurulması planlanıyor.

Viyana’da yetersiz okul sayısı nedeniyle, konteyner sınıflar kurulacak

Konteynerler yedi lokasyona kurulabilir. Tedbirin ana nedeni, sığınmacıların son dönemde aile birleşimi olarak gösterildi.

Belediye Eğitim Meclisi Üyesi Christoph Wiederkehr’e (NEOS) göre şehir, son on yılda zorunlu devlet okulları için yaklaşık 1.200 yeni sınıf oluşturdu. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında 103 yeni sınıf açılacak. Ancak trend devam ediyor: Son dönemde kriz ve savaş olaylarının ya da özel eğitim alanındaki talebin artmasının öğrenci sayısında artışa yol açtığı söylendi.

Bu “çoklu zorluklar” nedeniyle şehirdeki okullarda mevcut alan şu anda artan talep durumlarını artık karşılayamıyor. Ancak aile birleşimi alanında yaşanan yüksek artışlar böyle bir durumu temsil ediyor.

Geçici bir çözüm olarak konteynerler

Eğitim departmanına göre, Eğitim Müdürlüğü ile mutabakata varılarak, her biri en fazla on iki eğitim odasına sahip olan geçici modüler okul sınıflarının muhtemelen Viyana’nın yedi yerinde kurulması kararlaştırıldı. Etkilenen bölgeler Wieden, Favoriten, Simmering, Leopoldstadt, Floridsdorf, Donaustadt ve Liesing’dir.

Mobil sistemlerin 2024/2025 eğitim-öğretim yılı başında tamamlanarak devreye alınması planlanıyor. İnşaat maliyetinin yaklaşık 14 milyon euro olduğu tahmin ediliyor.

Wiederkehr’e göre konteyner modülleri okul sınıflarının tüm gereksinimlerini karşılıyor ve yeni, kalıcı eğitim sınıfları tamamlanana kadar geçici bir çözüm olarak düşünülüyor. Belediye dairesi 56 (okullar) başkanı Andrea Trattnig, okul çocuklarına evlerine mümkün olduğunca yakın bir okul yeri sunmak istediklerini açıkladı. | ©DerVirgül

Yayınlama: 21.02.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.