Avusturya’da 21 şirketin iflasından sorumlu kişi tutuklandı

Avusturya’da 21 şirketin iflasından sorumlu kişi tutuklandı

Bruck a. d. Leitha bölgesinden 56 yaşında bir kişi. D. Leitha’nın 2004’ten beri 21 şirketin iflasından sorumlu olduğu söyleniyor. Toplamda 6,8 milyon Euro’luk hasara yol açtığı tahmin ediliyor.

Aşağı Avusturya Eyalet Polis Müdürlüğü’nün Salı günü bildirdiğine göre, adam Pazartesi günü yeni iflaslara hazırlık yaptığı şüphesiyle tutuklandı. İfade vermeyi reddetti. Soruşturma, Wiener Neudorf’ta (Mödling bölgesi) bulunan bir şirket ağına odaklanıyor.

Sanığın karmaşık bir sistem kullandığı söyleniyor

Polis, sanığın sorumluluktan kaçmak için sahte yöneticilerden, şirket hisselerinin sahte satışlarından ve sahte faturalardan oluşan karmaşık bir sistem kullandığının söylendiğini söyledi. 56 yaşındaki adama net maaşı 2 bin 500 Euro olan hizmet sözleşmeleri verildiği ancak maaşın yalnızca bir kısmının çalışanlara ödendiği belirtildi.

Girişimci ayrıca Avusturya Sağlık Sigortası Fonu’na ve inşaat işçilerinin tatil ve kıdem tazminatı fonuna katkı payı ödememekle ve genel olarak çalışanları kaydetmemekle de suçlanıyor. Sahte şirketlerle yapılan sahte faturalar yoluyla satış vergisinde indirim yapıldığı ve maliyetlerin iflasa hazır şirketler tarafından karşılandığı da söyleniyor. Sanığın ayrıca şirket fonlarını yönlendirdiği de diğer iddialar arasında.

56 yaşındaki adam, yeni şirketlerin kurulması ve olası başka iflaslar nedeniyle Pazartesi günü sabah 6 civarında tutuklandı. Sanık Wiener Neustadt hapishanesine götürüldü.| ©DerVirgül

Yayınlama: 04.06.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.