Avusturya’dan Schengen yumuşaması

Avusturya, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e katılımları konusundaki tutumunu yumuşatarak, ‘sadece havayoluyla’ Schengen önerisinde bulundu.

Avusturya’dan Schengen yumuşaması

Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen serbest dolaşım alanına katılmasına karşı çıkan Avusturya, Avrupa Birliğinin dış sınırlarında daha sıkı güvenlik önlemleri karşılığında yalnızca uçak yolculuğu konusunda taviz verebileceğini açıkladı.

Avusturya, yas adışı göçün hala çok yüksek olduğunu, Romanya ve Bulgaristan’ın katılımdan önce bu konuda harekete geçmesi gerektiğini belirtmiş, bu yüzden bu ülkelerin Schengen’e katılımlarını engellemişti.

Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner, ORF radyosuna verdiği demeçte, “Evet, Romanya ve Bulgaristan’da havalimanları konusunda değişiklikler olabileceğini düşünüyorum,” diyerek, Avrupa Komisyonu’na bir görüş belgesi gönderdiğini ve topun artık komisyonda olduğunu ekledi.

Euronews’in aktardığına göre, Karner “Öte yandan, bunun karşılığında dış sınırın korunmasının büyük ölçüde güçlendirilmesi, kara sınırı kontrollerinin devam etmesi ve sığınmacıların Bulgaristan ve Romanya’ya nakledilmesi gibi açık talepler var,” dedi.

Karner özellikle, sınır polisi sayısının üç katına çıkarılmasını ve Bulgaristan-Türkiye ile Romanya-Sırbistan sınırında ek güvenlik önlemlerinin alınmasını söyledi.

Avusturya’nın iktidardaki muhafazakar Halk Partisi (OVP), yıllardır yasa dışı göçle mücadeleyi seçim kampanyalarının önemli bir konusu haline getiriyor.

Gelecek yıl parlamento seçimleri yapılacak ve OVP’ye göç konusunda benzer bir çizgiye sahip olan aşırı sağcı Özgürlük Partisi, kamuoyu yoklamalarında açık ara önde.

Yayınlama: 11.12.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.