İran İsrail’e saldırdı

İran’ın İsrail’e yönelik saldırısında Shahed-136S SİHA’lar kullanıldı.

İran İsrail’e saldırdı

İran, nisan ayında Şam’daki konsolosluklarına gerçekleştirilen saldırıya karşılık olarak İsrail’e karşı saldırıya geçti. İsrail, İran’dan düzinelerce insansız hava aracının havalanarak İsrail’e doğru ilerlemeye başladığını ifade etti. İran Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada saldırı doğrulanırken, Tahran’ın İHA’ların yanı sıra füzeler de kullandığı ifade edildi.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, İran’ın İsrail’e gönderdiği Shahed-136S SİHA’ları 2021 yılında üretildi. 36 kilo patlayıcı taşıyabilen Shaded-136S SİHA’ları GPS ile yönlendiriliyor. Menzili 2500 kilometre olan Shaded-136S’lerin hızı ise saatte 185 km.

Bu nedenle SİHA’ların İsrail topraklarına ulaşmasının saatler alacağı açıklandı. İran, SİHA’ları 1800 kilometre mesafeden İsrail topraklarına gönderdi.

Alçak irtifadan uçan Shaded-136S SİHA’ları hedefini vurmadan önce 100 metre yüksekliğe kadar alçalabiliyor. Bu füzelerin radar tarafından algılanması da oldukça güç. Kamikaze prensibiyle çalışan füzelere verilen isim ise Şehit.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’ın SİHA havalandırması öncesi, ülkenin savunma sistemlerinin aktif hale getirildiğini ve ordularının hazır olduğunu söyledi.

Binyamin Netanyahu, “Hem savunmada hem de saldırıda her tür senaryoya hazırız. İsrail devleti güçlüdür. İsrail ordusu güçlüdür. Kamuoyu güçlüdür” dedi.

Netanyahu ayrıca ABD’nin İsrail’in yanında yer almasını; İngiltere ve Fransa dahil birçok ülkenin desteğini takdir ettiklerini belirtti.

Beyaz Saray, İran’ın devam eden hava saldırısına karşı İsrail’in savunmasına destek vereceğini açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “İran, İsrail’e havadan saldırı başlattı” dedi ve ekledi:

“Başkan Biden açık dille söyledi: İsrail’in güvenliğine desteğimiz tamdır. ABD, İsrail halkının yanında duracak ve İran’dan gelen bu tehditlere karşı onların savunmasını destekleyecektir.”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da İran’ın “pervasız” olarak nitelendirdiği saldırısını kınadı. Sunak, İngiltere’nin “İsrail’in ve bölgedeki ortaklarının güvenliğine katkıda bulunacağını” söyledi.

İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlenmişti.

Saldırıda, İran Devrim Muhafızları’ndan ikisi general yedi kişi ölmüştü.

İran saldırıyla ilgili olarajk İsrail’i suçlamış, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, saldırının ülkesinin topraklarına yönelik bir saldırı anlamına geldiğini belirterek, “Kötü rejim bir hata yaptı. Cezalandırılmalı ve cezalandırılacak” demişti.

İsrail ise saldırıyla bağlantılı olduğunu ne doğrulamış ne de yalanlamıştı.

Yayınlama: 14.04.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.