Yüzlerce ev kül oldu | Bu ev nasıl ayakta kaldı?

Maui orman yangınlarının havadan çekilen görüntülerinde, gri, yanmış binalarla çevrili zarar görmemiş bir ev dikkat çekti

Yüzlerce ev kül oldu | Bu ev nasıl ayakta kaldı?

Bu aybaşında Hawaii takımadalarındaki Maui’de Lahaina kasabasını harap eden orman yangınlarında 2 bin 700’den fazla bina yok oldu.

Yüzlerce ev kül ve moloz yığınına dönüştü. Ancak alevlerden zarar görmeyen bir ev, neredeyse yerle bir olan bölgede tek başına ayakta kalabildi.

Fotoğraflar, komşu evler yerle bir olurken kırmızı çatılı mülkün görünüşte hasarsız olduğunu gösteriyor.

Ev sahipleri o zamandan bu yana binada yaptıkları ve hayatta kalmalarına yardımcı olan değişiklikleri açıkladılar.

İşte evlerinin alevlere nasıl direndiği ve mülkleri orman yangınlarından korumanın diğer yolları.

Ev, Maui orman yangınlarından sağ salim kurtuldu
Maui orman yangınlarının havadan çekilen görüntülerinde, gri, yanmış binalarla çevrili zarar görmemiş bir ev dikkat çekti.

Görüntüler Photoshop suçlamalarına ve komplo teorilerine yol açtı.

Ancak ev sahibi Dora Atwater Millikin basına evinin yangından neden kurtulduğunu açıkladı.

Atwater Millikin ve kocası, 100 yıllık mülkü restore ederken Şıngıl olarak bilinen asfalt kaplama çatıyı ağır çelik bir çatıyla değiştirmeyi tercih etti.

Ayrıca termitlerin evin ahşap iskeletine ulaşmasını engellemek için önleyici bir tedbir olarak mülkü çevreleyen yeşillikleri kestiler.

Atwater Millikin’e göre bu önlemler binayı yangınlardan korumak için kasıtlı olarak alınmadı.

Ancak alev alan odun parçaları rüzgârla havada sürüklenip çatıya ve bahçeye düşerken bu önlemler evin tutuşmasını engellemişlerdi.

Asfalt çatılı ve yoğun bitki örtüsüne sahip diğer komşu evler ise hemen alev aldı.

Evinizi orman yangınlarından nasıl korursunuz?
Eğer orman yangınlarının yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız evinizi korumak için yapabileceğiniz bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

Federal Acil Durum Yönetim Ajansı’na (FEMA) göre, Atwater Millikin’in evinde olduğu gibi, çatınızı beton ve kil gibi A sınıfı yanmaz kaplamalarla kurmak veya değiştirmek yardımcı olabilir.

Pencereler de dıştan temperli çift camlı olmalıdır.

Rüzgârla savrulan korların eve girmesini önlemek için tavan arası havalandırma deliklerini ve açıklıklarını da kapatmalısınız.

FEMA ayrıca alev alabilecek kalıntıları temizlemek için olukların ve çatıların düzenli olarak temizlenmesini öneriyor.

Ev sahiplerinin ayrıca yanıcı bitki örtüsünü azaltmalı veya kaldırmalı ve tüm yanıcı malzemeleri dış alanlardan temizlemesi teavsiye ediliyor.

Bunun yerine çakıl, tuğla ve beton gibi malzemeler kullanılabilir.

Avrupa Komisyonu da, ev sahiplerini mülklerini nasıl koruyabilecekleri konusunda eğiterek orman yangınlarının önlenmesini taban düzeyinde teşvik ediyr.

Tavsiyeler arasında evlerin etrafındaki bitki örtüsünü temizlemek ve alevlerin yayılmasını engellemek için stratejik ateşler yakmak yer alıyor.

Kiralık mülkünüzü orman yangınlarından nasıl korursunuz?
Evinizi veya dairenizi kiraladıysanız, hala alabileceğiniz birçok önlem var.

Evin etrafındaki alanın yangın açısından güvenli olmasını sağlayabilirsiniz. Odun yığınları veya bahçe mobilyaları gibi yanıcı malzemeleri binadan en az 10 metre uzağa taşımak bu önlemlerden birisi.

Çimlerin biçilerek yüksekliğinin 10 santimetreden az tutulması, düşen dal ve yaprakların temizlenmesi de yangınların yayılmasını engellemede yardımcı olabilir.|euronews.com

Yayınlama: 23.08.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.