“Avusturya Cumhuriyeti Devlet Altın Nişanı” verilen Atıl Kutoğlu kimdir?

Ekonomi okuyan bir üniversite öğrencisiyken tesadüfen tramvayda karşılaştığı dönemin Viyana Belediye Başkanı Helmut Zilk, Atıl Kutoğlu’nun yaşamını değiştirdi. Ünlü modacı başbakan, dışişleri bakanı gibi birçok üst düzey siyasetçiye tasarımlarını giydirdi…

“Avusturya Cumhuriyeti Devlet Altın Nişanı” verilen Atıl Kutoğlu kimdir?

Avusturya’nın bilim ve sanat alanında verdiği en yüksek devlet nişanına layık görülen moda tasarımcısı Atıl Kutoğlu bir gün, Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer ve eşi Kathi Nehammer ile Noel davetinde görülüyor… Diğer yandan, Avusturya‘nın prestijli Minerva kadın ödülünü alan iş insanı Dilek Sabancı ve Başbakan Karl Nehammer ile Viyana Stephansplatz’da objektiflere poz veriyor.

| Şansölye Karl Nehammer, eşi Kathi Nehammer ve Atıl Kutoğlu

Türkiye depremlerine yardım toplamak için Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun’la birlikte yardım defileleri organize ediyor, Avusturya devleti ve Avusturya’daki Türk temsilciliklerinin gerçekleştirdiği üst düzey resepsiyonların davetli listesinde yer alıyor.

Moda tasarımcısı Atıl Kutoğlu kimdir?

Atıl Kutoğlu, 1968 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açtı. İstanbul Alman Lisesi’ni tamamladıktan sonra işletme eğitimi almak için Viyana’ya gitti. Lise eğitimi sırasında Vakko ve Beymen gibi büyük tekstil firmaları için tasarımlar yapmaktaydı.

| Kathi Nehammer, Dilek Sabancı ve Atıl Kutoğlu

Atıl Kutoğlu’nun yaşamını değiştiren gelişme Viyana’da bir tramvayda yolculuk ederken yaşandı.

Ekonomi okuyan bir üniversite öğrencisi olan Kutoğlu, tramvayda dönemin Viyana Belediye Başkanı Helmut Zilk ile tesadüfen karşılaşır ve modaya olan ilgisini anlatarak, Avusturya’da bir defile yapmak istediğini söyleyerek, başkandan yardım talebinde bulunur.

Atıl Kutoğlu’nun 2019 yılında Anadolu Ajansına verdiği röportajda, Zilk’le yaptığı konuşmanın ardından hiç beklemediği bir anda Viyana Belediyesinden yetkililerin kendisiyle irtibata geçtiğini ve ilk koleksiyonu için finansal destekte bulunduklarını belirterek, “İlk koleksiyonumu ‘Moda Expozisyon İstanbul’ adıyla Viyana Ekonomi Üniversitesinin dışındaki merdivenlerde rektörün himayesinde büyük bir defileyle sergiledim. İstanbul’un tarihçesini benim kıyafetlerimle anlatan güzel bir Türk gecesi oldu.” diye konuştu.

Kutoğlu, ülkede yabancı kökenli ve çeşitli sektörlerde başarı elde etmiş yaklaşık 10 “uyum elçisinin” bulunduğuna, kendisinin de bu isimlerden birisi olduğuna dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı: “Bu durum beni onurlandırdığı gibi ayrı bir misyon da yüklüyor. Ben öncelikli olarak buradaki Türklerin kendilerini mutlu, anlaşılır ve iyi hissetmeleri için işimden arta kalan zamanda katkıda bulunuyorum. Öte yandan da hem Avusturya’nın imajının Türkiye’de iyi olması hem de Türkiye’nin burada sevilip sayılması, arzu edilen bir ülke olması için çalışıyorum ve bu benim en önemli hedeflerimden bir tanesi.”

1993 yılında Münih Moda Haftası’nda en iyi genç tasarımcı ödülünü kazandı. 1994 yılında DIVA-Woolmark tarafından verilen, Avusturya’nın en iyi moda tasarımcısı ödülünü aldı.1995 yılı içerisinde Düsseldorf, Milan ve New York’ta gerçekleştirdiği defilelerle özellikle Amerikan basınında adından övgüyle sözettirmeyi başardı. 1996 yılında, Salzburg’da yapılan tekstil sempozyumunda, moda dünyası için çok değerli bir ödül olan Salzburg Ödülü’nü kazandı.1999 yılında dönemin başbakanı Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz tarafından, Osmanlı İmparatorluğu’nun 700’nci yılı kutlamaları için Osmanlı Koleksiyonu’nu sergilemek üzere davet edildi.2000 yılında Gustav Klimt retrospektifinde, “Klimt and the Woman” isimli sergide, 27 tasarımı Gustav Klimt eserleri ile beraber sergilenmeye değer görüldü. Bu sergide büyük ressam Gustav Klimt ve Atıl Kutoğlu’nun çalışmaları arasındaki paralelliğe dikkat çekildi.Atıl Kutoğlu Sakıp Sabancı Müzesi’ne özel olarak, şal, eşarp, kravat ve tişörtlerden oluşan bir aksesuar koleksiyonu tasarladı. 2004 yılında Viyana’daki Hofburg Sarayı’nda, Avusturya Dışişleri Bakanı Dr. Ursula Plassnik önderliğinde bir moda gösterisi organize etti. Bu gösteride Kutoğlu’nun en son iki tasarımı 27 model tarafından sergilendi.2005 yılında, pek çok önemli ismi geride bırakarak, Avusturya’nın en önemli 1000 kişisi sıralamasında 238. sırada gösterildi. Bu sıralamada Atıl Kutoğlu dünya çapında bir modacı olarak lanse edildi.

| Atıl Kutoğlu’na Avusturya’nın en üst düzey ödülü ‘Avusturya Cumhuriyeti Devlet Altın Nişanı’ verilirken/ 2012

‘Avusturya Cumhuriyeti Devlet Altın Nişanı’ verildi

2012 yılında Atıl Kutoğlu’na Avusturya’nın en üst düzey ödülü ‘Avusturya Cumhuriyeti Devlet Altın Nişanı’ verildi. Kutoğlu’na nişanı dönemin Avusturya Kültür-Sanat ve Eğitim Bakanı Claudia Schmied verdi.

Atıl Kutoğlu halen Viyana’da yaşamakta ve dün sosyal medya hesabından, Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer’in eşi Kathi Nehammer ve iş insanı Dilek Sabancı ile bir fotoğraf paylaştı. | ©DerVirgül

Yayınlama: 27.02.2024
Düzenleme: 27.02.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.