Kızılay Başkanı | “Ahbap’a çadır satışından haberim yoktu, sorsalar yapmazdım”

Meclis Deprem Araştırma Komisyonuna sunum yapan Kızılay Başkanı Kerem Kınık , Ahbap’a yapılan çadır satışından haberi olmadığını söyledi.

Kızılay Başkanı | “Ahbap’a çadır satışından haberim yoktu, sorsalar yapmazdım”

Uluslararası Göç Kurumu için üretilen çadırların deprem olunca Ahbap için iktisadi kuruluş satışı yapıldığını aktaran Kınık, “Bana sorsalar bunu yapmazdım.” ifadelerini kullandı

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Mecliste kurulan Deprem Araştırma Komisyonu’nda sunum yaptı.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Kınık’a Ahbap derneğine yapılan çadır satışı soruldu. Kendisinin ve genel müdürün olaydan haberi olmadığını dile getiren Kınık, “Haberimiz olsaydı vermezdik çünkü dünyanın pek çok yerinde çadır bakıyorduk, kendi lojistiğimizle o çadırları bölgeye götürürdük” dedi.

Söz konusu 2 bin 50 çadırın Uluslararası Göç Kurumu için üretildiğini söyleyen Kınık, “Onlara gidecekti ama deprem olunca Ahbap isteyince iktisadi kuruluş satışını yapmış, bana sorsalar bunu yapmazdım.” diye konuştu.

Kınık şöyle devam etti;

“Kamuoyunda oluşan haklı itiraz, Kızılay kendi deposunda olan çadırı götürüp vatandaşa sattığı şeklinde lanse edildiği için kamuoyunda itiraz oluşmuştur, çarpıtılmıştır. Vatandaşın bağışı ile yapılan çadır yoktur. Nefret objesine dönüştürüldük.

5 yerden maaş aldığı iddialarını da yalanlayan Kınık, kan satışı iddiaları için ise “Kan alınıp satılamaz. Hizmet maliyetini SGK ödemektedir. Parayla kan kesinlikle satılamaz kanuna aykırıdır.” diye konuştu.

Milletvekilleri Kınık’a neden istifa etmediğini de “İstifa durumunda tüzük gereği 2 ay içinde genel kurula gidilmesi gerekir. Yönetim kurulunu istifa ederse, idari işlemler durur. 300 bin gönüllümüzün yönetilmesi kaotik duruma yol açar.” sözleriyle açıkladı.

Kızılay’ın Kahramanmaraş merkezli depremlerin üçüncü gününde başkanlığını Haluk Levent’in yaptığı Ahbap derneğine 2 bin 50 çadır sattığı iddia edilmişti. Kamuoyunda tartışmalara neden olan iddia Kızılay Başkanı Kerem Kınık tarafından doğrulanmıştı.

Satışın Kızılay’ın iştiraki olan Kızılay Çadır ve Tekstil Şirketi tarafından yapıldığını söyleyen Kınık, maliyetine yapıldığı belirtilen satıştan elde edilen gelirin çadır üretiminde kullanılacağını kaydetmişti.|BBC

Yayınlama: 27.03.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.