Viyana’da meydana gelen saldırının üçüncü yıldönümü

Perşembe günü, 2 Kasım 2020 tarihinde Viyana’da meydana gelen saldırının üçüncü yıldönümü. Bu saldırıda dört kişi hayatını kaybetmiş, bazıları ağır olmak üzere 20’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Viyana’da meydana gelen saldırının üçüncü yıldönümü

Önceki yıllarda olduğu gibi kurbanlar bir çelenk koyma töreniyle anılacak. Saldırı o günden bu yana siyaseti ve yargıyı meşgul etmektedir. Şubat ayında dört kişi saldırının faili olarak uzun süreli hapis cezalarına çarptırıldı. Savcılığın saldırıya ilişkin soruşturması şimdilik tamamlandı.

https://www.youtube.com/watch?v=5gnVUMsOKiw

Saldırının üçüncü yıldönümü

Perşembe günü Federal Şansölye Karl Nehammer (ÖVP) ve Şansölye Yardımcısı Werner Kogler (Yeşiller) ile Belediye Başkanı Michael Ludwig (SPÖ) Viyana şehir merkezindeki Desider-Friedmann-Platz’da bulunan anıt taşına iki çelenk bırakacak. İçişleri Bakanı Gerhard Karner (ÖVP), Adalet Bakanı Alma Zadić (Yeşiller) ve Eğitim Bakanı Martin Polaschek (ÖVP) de törende hazır bulunacak.

20 yaşındaki kökten dinci militan üç yıl önce o meydanda ateş açtı. Oraya nasıl gittiği, tek başına hareket edip etmediği ve planlarını Anayasayı Koruma Dairesi’nden nasıl gizleyebildiği son yıllarda siyasi ve adli soruşturmalara konu oldu.

Altı kişi Şubat 2023 başında hâkim karşısına çıktı

Şubat 2023’ün başlarında, birkaç hafta süren duruşmaların ardından, altı kişi terör suçu olarak cinayete yardım ve yataklık etmek ve diğer suçlardan son kez hakim karşısına çıktı. Bunlardan dördü jüri tarafından suçlu bulundu ve sırasıyla 19 ve 20 yıl ile iki müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Suikastçıyı planında cesaretlendirdikleri söyleniyor. İçlerinden ikisinin silah anlaşmasına aracılık ettiği iddia ediliyor. Ancak, altı sanıktan beşinin yeniden yargılanması gerekebilir: Yazılı karardaki olası hatalar ve muhtemelen yanıltıcı bir yasal talimat nedeniyle, duruşmanın kısmen tekrarlanması gerekebilir. Başsavcı Martin Ulrich Eylül sonunda APA’nın bir sorusuna verdiği yanıtta, suçlamanın özünün – cinayete iştirakle bağlantılı olarak terör suçu işlemek – bundan etkilenmediğini vurguladı.

Viyana’daki terör saldırısı davası öncesinde yapılan hatalar

Ancak birkaç ay sonra gerçekleşen bir duruşma öncesinde de hatalar oldu. Suikastçıya bir tabanca ve bir Zastava saldırı silahı sattığı iddia edilen 32 yaşındaki Slovenyalı, Mayıs ayında tabancayı sattığı için dokuz ay şartlı hapis cezası aldı. Ancak savcılığın yaptığı bir hata nedeniyle Zastava’nın tesliminden artık sorumlu tutulamayacaktı. Savcılık 2021 yılında Slovenyalı’nın da dahil olduğu bir davayı yanlışlıkla zamanından önce kapatmıştı.

Zadic, kamu hizmeti kanunu kapsamında bir inceleme başlatıldığını duyurdu

Zadić daha sonra hizmet yasasının gözden geçirilmesinin yanı sıra Viyana Savcılığı’nda iç mesleki denetimin güçlendirilmesi ve yapısal değişikliklerin yapılacağını duyurdu. Salı günü Adalet Bakanlığı APA’ya yaptığı açıklamada Viyana Savcılığı’nın “gelecekte bu tür vakaları önlemek ve kalite yönetimini daha da iyileştirmek için kapsamlı önleyici tedbirler” aldığını söyledi. Bu önlemler arasında “grup liderlerinin mesleki ve resmi denetim konusunda kapsamlı bir şekilde duyarlı hale getirilmesi”, savcıların duyarlı hale getirilmesi, mevcut iş süreçlerini değerlendiren ve gerekirse iyileştirme için daha fazla öneri geliştiren bir proje grubunun başlatılması ve “kriminal polis gibi güvenlikle ilgili paydaşlarla ağ oluşturma toplantılarının daha da genişletilmesi” yer alıyor.

Suikastçının irtibat görevlisi sınır dışı ediliyor

Öte yandan, suikastçının önemli bir bağlantısı sınır dışı edilmekle karşı karşıya. Radikal İslamcı vaiz Argjend G. 2022 sonbaharında Viyana Bölge Mahkemesi tarafından, suikastçıyı IŞİD ideolojisiyle ve terör eylemleri için gerekli araçlarla tanıştırdığı gerekçesiyle, terör örgütüne üye olmak ve suç işlemekten mahkum edildi. APA, “Standard” ve “Puls 24” tarafından Ağustos ayında yapılan ortak araştırmaya göre BFA, özellikle Kuzey Makedonyalının radikal fikirleri yaymaya devam ettiği ve yetkililer tarafından hala “tehlikeli kişi” olarak sınıflandırıldığı söylendiğinden, kalışının sona erdirilmesi için önlemler başlattı.

Viyana’daki terör saldırısına ilişkin soruşturma tamamlandı

Bugünkü bakış açısıyla Viyana Savcılığı, ilk etapta suçlanan ve mahkum edilen kişilerin yanı sıra saldırıya katkıda bulunmuş olabilecek başka kişilerin de olabileceği ihtimalini göz ardı etmektedir. Ceza hukuku açısından bakıldığında, savcılık tarafından yürütülen terör saldırısı soruşturması tamamlanmıştır. Yetkililerin sözcüsü Nina Bussek, Salı günü APA’nın bir sorusuna verdiği yanıtta, şu anda olası suç ortaklarına karşı açık bir soruşturma bulunmadığını söyledi.

Federal hükümet saldırı sonrasında eleştirilerin hedefi oldu

Saldırının ardından federal hükümet mağdurlara yeterince destek vermediği gerekçesiyle eleştirilmiştir. Örneğin, bazı kişilerin psikoterapi masrafları devlet tarafından karşılanmamış ve acı ve ıstırap için yapılan tazminat ödemeleri çok düşük kalmıştı. Sosyal İşler Bakanlığı rakamları Salı günü açıkladı. 2021 yılında, Suç Mağdurları Yasası (VOG) kapsamında sağlanan yardıma ek olarak yaklaşık 3,5 milyon avroluk bir Terör Mağdurları Fonu kuruldu. Bu mali kaynaklardan, VOG kapsamında benzer ödemeler almış olan mağdurlar, medeni hukuk ilkelerine göre acı ve ıstırap için ek tazminat alacaklar. Ödeme, mağdur destek kuruluşu “Weißer Ring” aracılığıyla yapılmaktadır. Şu ana kadar 138 mağdur VOG kapsamında 374.000 Avro almıştır. 104 kişi Terör Mağdurları Fonu’ndan ek mali yardım aldı. Bu fondan bugüne kadar toplam 3,4 milyon Avro ödenmiş olup, fonun kapanması da yakındır. Bakan Johannes Rauch yaptığı açıklamada “Terör saldırısının yol açtığı acılar telafi edilemese de Terör Mağdurları Fonundan sağlanan ek yardımlarla mağdurların ve geride kalan yakınlarının yanında olduk” dedi.| ©DerVirgül

Yayınlama: 31.10.2023
Düzenleme: 31.10.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.