Kadınlar düşük ücret ve ayrımcılığa karşı ‘feminist greve’ gidecek

İsviçre’de kadınlar düşük ücret ve ayrımcılığa karşı ‘feminist greve’ gidecek.

Kadınlar düşük ücret ve ayrımcılığa karşı ‘feminist greve’ gidecek

İsviçre Sendikalar Federasyonu, ayrımcılık, kadınların düşük emeklilik ve ücretlerle ilgili sıkıntıları nedeniyle 14 Temmuz’da üçüncü büyük büyük greve gideceklerini açıkladı

Federasyon, cinsiyet eşitliğini savunan kadın erkek herkese hitap edebilmek için grevin ismini “feminist grev” olarak duyurdu.

Grev günü dayanışma sergilemek isteyen erkeklerden greve katılmaları, mümkün olmayan durumlarda ise çocuk bakımı ve yemek yapma gibi konularda yardımcı olmaları çağrısı yapıldı.

Grevde dile getirilen talepler neler?
Sendikaların grev için sıraladıkları talep listenin başını eşit ücret çekiyor. Bu talep kapsamında özellikle kadınların yoğun olarak istihdam edildiği 4,500 frank olan asgari ücretin (staj yapanlar için 5 bin frank) yanı sıra düşük ve orta ücretli sektörlerde iyileştirme isteniyor.

Adil ücret, emeklilik yaşı yükseltilmeden emeklilik maaşında artış ve çalışma saatlerinin aile hayatına uygun olması da dile getirilen taleplerden bazıları.

Çalışma saatleri açısından yarı zamanlı ya da eksik istihdamın yarattığı zorlukları bertaraf etmek için tam günlük çalışmanın haftada 35 saatten 30 saate düşürülmesi talep ediliyor.

Sendikalar ayrıca çocuk bakımının kamu sektörü tarafından finanse edilmesi, profesyonel ortamlarda cinsel taciz ve cinsiyetçiliğin önlenmesi gibi konuları da öne çıkarıyor.

4 yıl aradan sonra yine grev
Sendikalar ilk kez 1991 yılında yarım milyon kişi kadınlar için çalışma hakları açısından taleplerini dile getirmek için greve gitmişti.

En son yapılan kapsamlı grev ise dört yıl önce yapıldı.

Pandemi ve sonrasındaki dönemde haklarda talep edilen iyileşmenin gerçekleşmemesi üzerine birçok küçük grev düzenlendi, ancak sonuç alınamaması sendikaları ulusal greve yönlendirdi.|euronews.com

Yayınlama: 10.06.2023
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.