Avrupa Parlamentosu’nda Avusturya’yı kaç vekil temsil edecek?

Avrupa Parlamentosu’nda Avusturya’yı kaç vekil temsil edecek?

Dört gün sürecek Avrupa Parlamentosu seçim maratonu Hollanda’da oy merkezlerinin kapılarını açmasıyla perşembe günü başladı.

Avusturya’da Pazar günü oy kullanılacak

Seçimlerin ardından 720 koltuklu bir meclis kurulacak. 2019’da vekil sayısı 751’di, ancak Birleşik Krallık’ın Brexit ile Birlik’ten ayrılması sonrasında bu sayıda mecburi ayarlamalar yapıldı.

AP içinde kaç vekille temsil edilecekleri ülkelerin nüfuslarına göre değişiyor. Malta, Lüksemburg ve Kıbrıs 6’şar vekille AP içinde en az sayıda kişiyle temsil edilen ülkeler.

96 vekille AP’de en fazla temsil oranına sahip ülke olan Almanya’da seçmenler Pazar günü sandık başına giderken, Avusturya seçmeni de aynı gün sandık başına gidecek.

Avusturya’nın Avrupa Parlamentosu Seçimlerindeki adayları kimler?

Avusturya ve Avrupa Birliği vatandaşları 9 Haziran’da 2024’da oy kullanmak üzere sabah 07.00 ile 17.00 saatleri arasında sandığa gidecekler.

Türk vatandaşları bu seçimlerde oy kullanamazlar.

Yedi parti – ÖVP, SPÖ, FPÖ, Grüne, NEOS, KPÖ ve Liste DNA – 9 Haziran’da yapılacak 2024 AB seçimlerinde oy pusulasında yer alacak.

Siyasi partilerin liste başı adayları şöyle:

Reinhold Lopatka – Halk Partisi [ÖVP], Andreas Schieder – Sosyal Demokrat Parti [SPÖ], Harald Vilimsky – Özgürlük Partisi [FPÖ], Lena Schilling – Yeşiller Partisi, Helmut Brandstätter – Yeni Avusturya ve liberal Forum [NEOS], Günther Hopfgartner- Komünist Parti [KPÖ] ve Maria Hubmer-Mogg – Liste DNA.

AB ülkelerinde seçim farklı günlerde yapılacak ve Her ülke nüfusu oranında milletvekili çıkaracak

Seçimin başlangıcı, 6 Haziran’da Hollanda’da yapılacak. Bu ülkeden 31 aday, AP’ye gönderilecek.

7 Haziran’da İrlanda, Çekya ve Estonya’da AP seçimleri için oy kullanılacak. İrlanda 14, Çekya 21 ve Estonya 7 milletvekili gönderecek.

Estonya’nın bu seçimde diğer ülkelerden farklı bir özelliği bulunuyor. 16 yaşından itibaren oy kullanabilecek Estonyalılar sadece elektronik ortamda tercihlerini yapabilecek ve fiziken seçim sandığı kurulmayacak.

8 Haziran’da İtalya, Malta, Slovakya ve Letonya’da AP seçimleri için oy kullanılacak. Seçimin 9 Haziran’da sürmesi planlanan İtalya 76 milletvekili, Malta 6, Slovakya 15, Letonya ise 9 milletvekili çıkaracak.

AP seçimlerinde AB genelinde en hareketli gün ise 19 üyenin daha sandık maratonuna eklenmesiyle; toplam 21 ülke seçmeninin oy kullanacağı 9 Haziran olacak.

AP’ye Almanya 96, Fransa 81, İspanya 61, Polonya 53, Romanya 33, Belçika 22, Portekiz, Yunanistan, Macaristan ve Finlandiya 21, Avusturya 20, Bulgaristan 17, Danimarka ve Finlandiya 15, Hırvatistan 12, Litvanya 11, Slovakya 9, Lüksemburg ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 6 milletvekili gönderecek.

Sonuçlar, 9 Haziran akşamı, tüm üye ülkelerde sandıkların kapanmasının ardından açıklanacak.| ©DerVirgül

Yayınlama: 06.06.2024
Düzenleme: 06.06.2024
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.